Kako početi učiti svoju djecu engleski kod kuće?
Mnogi roditelji bi voljeli podučavati svoju djecu engleski kod kuće, ali ne znaju kako početi. Nije važno ako vaš engleski nije savršen. Najvažnije je da ste entuzijastični i da pružate svojoj djeci puno ohrabrenja i pohvala.
Vaše dijete će prepoznati vaš entuzijazam prema jeziku. Ne brinite ako vaše dijete ne počne odmah govoriti engleski. Trebat će im neko vrijeme da upiju jezik. Budite strpljivi i počet će govoriti engleski svojim tempom.
Uspostavljanje rutine
Uspostavite rutinu za vrijeme engleskog kod kuće. Bolje je imati kratke, česte sesije nego duge i rijetke. Petnaest minuta je dovoljno za vrlo malu djecu. Postupno možete produžavati sesije kako dijete bude starije i kako se povećava njihova koncentracija. Održavajte aktivnosti kratkima i raznovrsnima kako biste zadržali pažnju svog djeteta.
Pokušajte raditi određene aktivnosti u isto vrijeme svaki dan. Djeca se osjećaju ugodnije i samopouzdanije kada znaju što očekivati. Na primjer, mogli biste igrati englesku igru svaki dan nakon škole ili čitati englesku priču s djecom prije spavanja. Ako imate prostor kod kuće, možete stvoriti kutak za engleski jezik gdje ćete držati sve što je povezano s engleskim, na primjer knjige, igre, DVD-e ili stvari koje su vaša djeca napravila. Ponavljanje je ključno – djeci često treba mnogo puta čuti riječi i fraze prije nego se osjećaju spremni sami ih izgovoriti.
Korištenje svakodnevnih situacija
Prednost učenja engleskog kod kuće je što možete koristiti svakodnevne situacije i stvarne predmete iz kuće kako biste vježbali jezik na prirodan način i u kontekstu. Na primjer:
- Govorite o odjeći dok vaše dijete oblači, ili dok slažete rublje (‘Obujmo tvoje plave čarape’, ‘To je tatina majica’, itd.).
- Vježbajte vokabular igračaka i namještaja dok pomažete djetetu pospremati sobu (‘Stavimo tvog medvjedića na krevet!’, ‘Gdje je plavi auto?’).
- Učite vokabular hrane dok kuhate ili idete u kupovinu. Kada idete u supermarket, dajte djetetu popis stvari koje treba pronaći (koristite slike ili riječi, ovisno o dobi). Ponovite vokabular dok raspoređujete kupljene stvari kod kuće.
Korištenje priča
Mlađa djeca vole knjige s jarkim bojama i privlačnim ilustracijama. Zajedno gledajte slike i izgovarajte riječi dok pokazujete na slike. Kasnije možete pitati dijete da pokaže različite stvari, npr. ‘Gdje je mačka?’ Nakon nekog vremena, potaknite ih da izgovore riječi tako što ćete ih pitati ‘Što je to?’ Slušanje priča naviknut će vaše dijete na zvukove i ritam engleskog jezika.
Počnite učiti engleski danas!
Korištenje pjesama
Pjesme su vrlo učinkovit način za učenje novih riječi i poboljšanje izgovora. Pjesme s pokretima su posebno dobre za vrlo malu djecu jer mogu sudjelovati čak i ako još uvijek ne mogu otpjevati pjesmu. Pokreti često pokazuju značenje riječi u pjesmi.
Postoje mnoge zabavne, animirane pjesme koje možete slušati sa svojom djecom.
Koje riječi i fraze bih trebao/la prvo podučavati?
Uzmite u obzir interese i osobnost svog djeteta prilikom odlučivanja koje teme podučavati, i pustite da vam dijete pomogne u odabiru. Možete početi s nekima od ovih tema:
- brojevi (1–10; 10–20; 20–100)
- boje
- pridjevi (npr. velik, mali, visok, sretan, tužan, umoran)
- tijelo
- igračke
- odjeća
- životinje (npr. kućni ljubimci, domaće životinje, divlje životinje)
- hrana
Također je važno da se vaše dijete navikne na fraze koje koristite tijekom 'vrijeme za engleski', stoga koristite iste fraze svaki put, npr. ‘Vrijeme je za engleski! Sjednimo. Kojom pjesmom ćemo započeti danas?’ Djeca će brzo naučiti fraze poput molim; hvala; Mogu li dobiti …?; Gdje je …?; Pokaži na …; Koje je boje?; To je …; Sviđa mi se …; Ne sviđa mi se …
Koji god pristup odabrali, najvažnije je opustiti se, zabaviti se i učiniti učenje engleskog ugodnim iskustvom za vas i vaše dijete.